'Sepette İndirim' Kampanyası İçin Alışverişe Hemen Başla!
300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz!

Scuba Kumaş Nedir?

Tarih: 22.03.2024 13:09
Scuba Kumaş Nedir?
Scuba Kumaş Nedir?
Dalgıç kumaş olarak da bilinen scuba kumaş, dayanıklı yapıları ve vücudu saran özelliği sayesinde tekstil sektöründe oldukça yaygın kullanılmaktadır. Kış aylarında kalın dokuları ve daha sıcak tutması nedeniyle kullanımı fazla olan dalgıç kumaşlar parlak ve neon renklerdeki kıyafetlerle uyumlu kombinler oluşturulabilir. Sentetik ve cildin nefes almasını sağlayan bir kumaş olduğu için kişilerin kıyafet seçiminde ilgi çeken kumaşlar arasında yer almaktadır.

Scuba Kumaş Özellikleri Nelerdir?
Pek çok tekstil ürünlerinde kullanılan kumaş sahip olduğu özellikler nedeniyle tüketicilerin beğenisini toplamaktadır. Hem şık görünüme sahip olmaları hem de cilt sağlığı için uygun koşulları bünyesinde barındırması nedeniyle dalgıç kumaşlardan yapılan kıyafetler özellikle kış mevsiminin vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Dalgıç kumaşların dokuma ayarlarının sıkı olmasından dolayı su geçirmez bir yapıya sahip olmaları kumaşın dayanıklılığını daha da artmaktadır. Dayanıklı yapıya sahip olmaları ceket, tayt, pantolon, sweatshirt ya da özel gün elbiseleri gibi pek çok ürünün yapımında rahatlıkla kullanılır.

Dokuma sıklığının daha seyrek olduğu scuba kumaşlar su geçirmek ve hızlı kuruma özelliğine sahip olması bakımından özellikle yaz mevsiminde sıkça kullanılan bikini, mayo ya da deniz şortlarının yapımında kullanılmaktadır. Likralı kumaşlar ile esneklik bakımından benzerlik gösteren scuba kumaşlar pürüzsüz bir yapıya sahip oldukları için kadın giyim sektöründe ön plana çıkmaktadır. Scuba kumaşlar sentetik bir yapıya sahip olduğu için terletme özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı kış aylarından vücudun sıcak kalmasını sağlarken nem çekici özelliğinin bulunmaması kullanımında dikkat edilmesi gerektirir.

Scuba Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Scuba kumaşın özellikleri arasında kolay şekil alabilirlik ve yıkanma sonrası kırışıklık probleminin olmaması tercih sebebini artırmaktadır. Vücudu sararak toparlayıcı etkisi göstermesi aynı zamanda cildin nefes almasını sağlaması hem spor kıyafetlerin hem de günlük kıyafetlerin yapımında kullanılır. Sahip olduğu özelliklerden dolayı farklı kategorilerde kullanımı bulunan scuba krep kumaş, su geçirmez olduğu için kış aylarının vazgeçilmez parçası olan mont ve ceket ürünlerinin yapımında oldukça yaygın bir şekilde kullanılır.

Scuba kumaş elbise ve etekler hem pürüzsüz görülmesinden dolayı hem de günlük parçalarda bile şıklığını ve tarzını konuşturmak isteyen kişilerin tercih sebebidir. Spor yaparken kullanılan ekipmanlar kadar spor kıyafetlerinin de önemi oldukça fazladır. Cildin nefes almasını sağlayacak, su geçirmeyen ve vücudu sıkılaştırarak şekillenmesini sağlayacak kıyafet kullanmak isteyen kişiler scuba kumaş eşofman takımlarını rahatlıkla kullanabilir. Scuba kumaş pantolon ve taytları esnek ve dayanıklı yapısı sayesinde daha uzun süre kullanıma uygun olma amacıyla üretilmiştir. Ayrıca kumaşın formu bozulmadığı için tekrar kullanımlarda kalitesini koruyarak kullanım ömrünü de artıracaktır.

Scuba Kumaş Yazlık mı Kışlık mı?
Scuba kumaş nedir diye sorulduğunda pürüzsüz ve parlak görünümü sayesinde yaygın bir şekilde kullanılan abiye kumaşları akla gelir. Scuba kumaşlar sahip oldukları özelliklerden dolayı hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde kullanılan ürünlerin yapımında rahatlıkla kullanılır. Scuba kumaş takım modelleri özellikle tesettür giyimde yaygın bir şekilde tercih edilirken sağladığı özelliklere ve dokuma sıklığına göre hem yazlık hem de kışlık bir kumaştır. Yuvarlak örme makineleri tarafından üretilen scuba kumaşlar sentetik ve dayanıklı yapılarından dolayı genel olarak kışlık ürünlerde kullanılmaktadır.

Günlük giyim için oldukça uygun olan scuba kumaşlar eşofman takımı, pantolon, mont ya da üstü giyim ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Su geçirmeyen ve vücuda yapışmayan özelliği sayesinde tatil bölgelerinde sıkça kullanılan mayo ve bikini yapımında kullanıldığından yaz mevsiminde kullanımı vardır.
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...