'Sepette İndirim' Kampanyası İçin Alışverişe Hemen Başla!
300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 300 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz!

Çocuk Kıyafetlerinde Kumaşın Önemi Nedir ?

Tarih: 23.03.2024 10:39
Çocuk Kıyafetlerinde Kumaşın Önemi Nedir ?
Çocuk Kıyafetlerinde Kumaşın Önemi Nedir ?

Çocuk kıyafeti seçmek anne ve baba için bazen zor bir görev haline gelebilir. Kişilerin kendi zevki ve çocukların isteklerini ortak bir paydada buluşturmak daha sağlıklı olur. Onlar izledikleri çizgi filmlerin kahramanlarıyla bezeli bir çocuk tişörtü isterlerken ebeveynler kumaş kalitesine, yaş aralığına, yıkama özelliğine göre farklı kriterler doğrultusunda seçim yaparlar.

 Konu çocuklar olduğu zaman rahatlık ve işlevselliğe öncelik vermek, çocukların sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Her anne baba, çocuklarının güzel ve temiz giysiler giyinmesini ister, fakat çocuklar kapıdan dışarı adım attıkları andan itibaren üstlerindeki kıyafetlerin kirlenmeme olasılığı oldukça düşüktür. Bu sebeple çocuklar için şıklıktan ziyade daha önce de belirtildiği gibi rahatlık ve işlevsellik ön plana geçer.


 Çocuk Giyiminde Dikkat Edilecekler

 Uygun kumaşı seçmek çocuk tişörtlerinde ve şort modellerine karar verirken oldukça önemli bir faktördür. Nispeten düşük maliyetli giysiler oyun zamanları için uygunluk taşısa da, aşırı yıpranma sonucunda formlarını daha çabuk kaybetme riski de taşır. Oyun kıyafeti için biraz daha kalın pamuklu yapılan çocuk şort ve kaprilerini tercih etmek daha uygun bir seçenek olabilir.

 Dayanıklı yapısı ile çocuk kapri modelleri dizlerdeki deliklerin, dikiş yırtılmalarının ve pürüzlü zeminlerde oluşan genel yıpranmaların önüne geçmek için mantıklı bir seçim olabilir. Daha hafif malzemelerden yapılmış olan ve güneş ışığına karşı yeterli koruma sağlayan kız çocuk kıyafetleri, aynı zamanda çocukları serin de tuttuğu için sıcak aylar için ideal seçeneklerden biridir.

 Kumaşların dayanıklı olmasının bir diğer önemi ise; çocukların küçülen kıyafetlerinin abla kardeş kombin uygulamalarında kendisinden küçük kardeşlere alternatifler sunabilecek olmasıdır. Çocukların giysilerinin çoğunun makinede yıkanabilir olması kişilere kullanım kolaylığı sağlar. Böylelikle kıyafetlere ayrıca bir işlem yapılması gerekmez.

 Temizlemede önemli faktörlerden bir diğeri giysinin ise farklı sıcaklıklarda yıkanabiliyor özellikte olmasıdır. İlk yıkama sonrasında kumaşın makinede nasıl bir tepki verdiğine bağlı olarak rengini kaybetmesi, küçülmesi istenmeyen bir durumdur. Bakımı ve temizliği kolay olan çocuk giysileri gündelik hayatı kolaylaştırdığı bir gerçektir. Kaliteli çocuk giysilerini tercih etmek daha uzun vadede tasarruf anlamına da gelir.

Çocuk Kıyafetlerinde Kullanım Kolaylığı

 Çocuklar dışarıda oynarken ya da yemek yerken üzerine bir şey dökülmesi durumunda sık bir şekilde kıyafetlerinin değiştirilmesi gerekir. Ayrıca çocuklar bağımsızlaştıkça dolaplarında kendi kıyafetlerini seçerek giymek isterler.

 Bu deneyimlerin onlar için daha kolay olması adına çok fazla uğraşmaları gerekmeyecek, kolayca giyinip çıkarabilecekleri giysileri satın almak yararlı olacaktır. Düğmeler ya da fermuarlar başlangıç için zor olması sebebi ile elastik özelliği bulunan modeller küçük çocuklar için uygun başlangıç olur.

 Çocuk Ürün Çeşitleri

 Çocuk giyiminde ihtiyaca göre doğru giysiyi almak oldukça önemlidir. Kısa sürede büyüyecek olmaları göz ardı edilmemelidir ve mevsimine uygun kumaşların seçimine özen gösterilmelidir. Cigit concept bu noktada size oldukça fazla seçenek sunmaktadır.

 Çocuk Giyiminde Doğru Özellikler

 Çocuk kıyafet seçimi çocuk giyim sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Çocukların hem konforlu hem de aynı zamanda sağlıklı olması için çocuklara uygun olan kıyafetlerin seçilmesi doğru olacaktır. Bu noktada; Olabildiğince yumuşak dokularda olan kıyafetlerin tercih edilmesi doğru olur. Bu hem giyilip çıkarmada kolaylık sağlar hem de çocukların hassas teni için daha uygun olur.

 Temizliği kolay, kolay ütülenebilen ve esnek yapıda kıyafetler seçilmelidir. Bu noktada çocukların kıyafetleri hijyen açısından da ütülenebilir özellikte olmalıdır. Esnek yapıda olması ise hareket kabiliyetlerini zorlanmadan gerçekleştirebilecekleri anlamına gelir. Çocuk kıyafeti seçiminde bulunurken çocuğun yaşına ve bedenine uyum sağlayacak ölçülerdeki ürünlerin tercih edilmesi doğru olur.

 Çocuk kıyafeti seçerken bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise üzerinde kolay çıkabilecek boncuk, düğme ya da buna benzer nitelikte materyallerin olmamasıdır. Çocukların özellikle yaşı daha küçük ise bu tarz ürünleri yutma durumları olabilir. Buna benzer olarak ip gibi ürünlere de dikkat edilmesinde fayda vardır.

Çocuk kıyafet seçiminde çocuk giyim sağlığı için kumaşında kimyasalların da olmadığı ürünlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Mevsime bağlı olarak uygun giysilerin seçilmesi de önemli bir noktadır. Kış mevsiminde yünlü ve pamuklu karışımlar veya termal özellikte giysiler tercih edilir.

 Ancak açık alanlarda kat kat giydirilen çocukların üstlerindeki giysileri bazen çıkarmaları gerekir ve bu sebeple kolay giyinip çıkarılabilen nitelikte kıyafetler tercih edilmelidir. Yazın ise terletmeyen, nefes alabilen, çocuğun üzerine yapışmayacak giysilerin tercih edilmesi çocuk giyim sağlığı açısından oldukça önemlidir.

 Çocuk Giyim Ürünleri

 Çocuk giyim ürünleri arasında pijama oldukça önemli bir kıyafet türüdür. Çocuk gece uyurken saatlerce pijamalarıyla kaldığı için mevsime bağlı olarak uygun özellikte pijamaların tercih edilmesi doğru olur. Bunun yanında pamuklu ve nefes alabilen kumaşa sahip pijamaların tercih edilmesi de oldukça önemlidir.

 Diğer önemli parça ise çoraptır. Mevsime bağlı olarak kalın ya da ince ipliklerden üretilen, ayağını ya da bacağını sıkmayacak, çocuğu terletmeyecek şekilde çorap seçimi yapılmalıdır. Özellikle kış mevsiminde ayaklarının üşümemesi için ve hastalıklardan korunması için sıcak tutacak çorapların tercih edilmesi doğru olur.
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...